Naučte se psát všemi deseti - snadno!

Valná většina uživatelů PC (uživatelem je v dnešní době prakticky každý) neumí správně psát právě na počítačové klávesnici. Dobře na tom jsou studenti a obecně mladí lidé, kteří umí psát celkem dobře a rychle. Jedná se však o pouhý cvik, který je výsledkem mnoha hodin strávených chatováním s kamarády. Chybí mu kvalitní základ, který by jim umožnil psaní ještě o kus zrychlit.

Starší lidé, nebo ti, kteří při práci počítač nevyužívají, jsou na tom o poznání hůře. Často využívají speciální psací metodu, která je odborně nazývána „kroužící orel“. Uživatel vystrčí ukazováček, ostatní prsty skryje do dlaně a krouží nad klávesnicí do té doby, než najde požadovanou klávesu.  Chová se tak velmi podobně jako malé dítě, které v cukrárně vybírá dózu s těmi nejlepšími lízátky.

Dalším extrémním případem jsou úředníci, úřednice a kompletní lékařský personál, který se nejprve naučil psát na psacím stoji nebo jej dokonce dodnes používá. Psaní na stroji a klávesnici se liší. V prstokladu sice minimálně, ale styl je úplně jiný a je potřeba se správné užívaní naučit.

Všechny zmíněné skupiny díky své neznalosti zbytečně ztrácejí drahocenný čas, který lze využít mnohem lépe než „kroužením“. Ke změně je třeba velmi málo. Stačí se nechat vést některým z programů, které dokáží rychle, jednoduše a spolehlivě uživatele naučit psát všemi deseti prsty. Vyberte si proto některý z představených programů a začněte ještě dnes. Většina je v plné verzi ke stažení zdarma, takže navíc nezaplatíte ani korunu.

ATF

All Ten Fingers je jeden z nejoblíbenějších programů pro psaní všemi deseti prsty. Je hojně využíván na školách a to nejen díky podpoře od MŠMT. Ke stažení je demoverze, která budoucím pisatelům zpřístupňuje uživatelské rozhraní programu spolu s několika začátečními verzemi.

ATF je vhodný pro jednotlivce, ale nejvíce jej ocení skupiny uživatelů. Program totiž aktivně podporuje skupinové licence, které nabízí za přijatelnou cenu. Díky vnořeným nástrojům pro kontrolu psaní je pak hojně využíván ve školách ke skupinovým cvičením a snadné kontrole ze strany vyučujícího.

Pro kvalitnější výuku si může uživatel ještě pořídit dodatek k programu v podobě iATF. Jedná se o RSS čtečku, která zajistí pravidelný přístup aktuálních textů na procvičení.

Další informace o programu:

 • Licence: Demo
 • Cena za licenci pro 1 PC: 490 Kč
 • Hlavní výhody: funkce vhodné pro skupinovou výuku, doplňkové programy AtfEditor a AtfSudoku

Deseti prsty

Další z řady opravdu špičkových programů pro výuku správného psaní na PC. Stejně jako předchozí ATF je i Deseti prsty placený program. Pro vyzkoušení je opět představena demoverze, která mimo představení programu dokáže uživatele naučit těm nejzákladnějším principům psaní na klávesnici. Určitě je tedy dobré program vyzkoušet a případně si i pořídit jeho plnou verzi.

Deseti prsty je výukový program, jehož uživatelé se velmi dobře umisťují na světových soutěžích v rychlostním psaní. I to je jeden z důkazu kvality tohoto programu.

Podobně jako některé další programy využívá i Deseti prsty metodu cukru a biče. Pokud uživatel splní danou lekci, je mu zaručen postup do další. Jestliže však nestihne časový limit, nebo vytvoří během psaní nadměrné množství chyb, dostane penalizaci a je vrácen o několik úrovní zpět. Každá úroveň se tak stává malou výzvou, kterou je třeba splnit.

Další informace o programu:

 • Licence: Demo
 • Cena za licenci pro 1 PC: 299 Kč
 • Hlavní výhody: snadné učení díky barevnému rozlišení kláves, multilicence, metronom

Klavaro

Klavaro asi jako jediný z představených programů vystupuje z pomyslné řady a svým pojetím se tak diametrálně liší od konkurence. Nejde ani tak o to, že se jedná o freeware. Jde o přístup k výuce. Ten je zaměřen na procvičování abstraktního psaní, místo na memorování určitého postupu při psaní známých slov. Je tak vhodný pro uživatele, kteří často píší různými jazyky a na různých klávesnicích.

V programu je samozřejmě zastoupení skoro dvacítky jazyků, které jsou vybaveny texty k procvičení. Každý uživatel si pak může zvolit některý z mnoha standardů rozložení klávesnice, nebo si kompletně určit svoje vlastní.

Vlastní procvičování lze pak rozdělit na několik přístupů. Obsaženo je jak klasické psaní slov a vět, tak ale i psaní náhodných znaků, které simuluje cizí „nemateřský“ jazyk. Velký důraz je také kladen na grafickou čistotu, kdy není zobrazena ani virtuální klávesnice ani průběžné statistiky, aby nedošlo k poklesu soustředění. Vše potřebné lze na konci lekce najít v sekci statistik.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: možnost nastavení jakéhokoliv rozložení klávesnice

Rapid Typing Tutor

Program Rapid Typing Tutor se výrazně orientuje na uživatelské pohodlí a sází na grafickou dokonalost a využití barev a obrázků. Při psaní je proto uživateli zobrazena jak virtuální klávesnice, kde jsou barevně odlišeny oblasti působení jednotlivých prstů, tak i barevně řešené statistiky a aktuální průběh psaní. Na samotný text a předlohu již tak nezbývá tolik místa, jako u jiných programů. Avšak stále se jedná o dostatečný prostor pro kvalitní a úspěšnou výuku.

Virtuální klávesnice pak dokáže názorně ukázat, jakým způsobem má být dané písmeno napsáno a v jaké pozici by měly být obě ruce. Statistiky zase přehledně vypisují aktuální uživatelovu úspěšnost.

Díky kvalitnímu vzhledu a množství grafiky je program vhodný pro mladší studenty, kteří teprve začínají. Učení je díky tomu bude bavit.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: podrobné grafy a statistiky, jednoduchý a líbivý interface

Psaní všemi deseti

Program psaní všemi deseti zvolil jako hlavní výukovou metodu cukr a cukr. Uživatel má prakticky ve všem volnou ruku. Není vázán úspěšností, nemůže spadnout byť o jedinou lekci dolů, může lekce přeskakovat a může psaní kdykoli přerušit. Mnoha uživatelům nedostatek této funkcionality znepříjemňoval předchozí výuku. Nebylo totiž možné práci přerušit a zvednout telefon nebo jít otevřít dveře.

Samotná výuka je pak založena na osvědčené metodě, která byla shrnuta v odborné knize již v sedmdesátých letech. Jedná se však o neustále přijímanou a vynikající metodu, která vychází ze struktury jazyka a jeho používání.

Uživatel tak dostává k dispozici skvělý nástroj, který je kompletně zdarma. Je vybaven aktualizovanými texty a umožňuje využití jak QWERTZ tak i stále oblíbenější QWERTY rozložení kláves. Navíc disponuje velmi strohým vzhledem, který sice pro někoho může působit chladně, ale pisatele neruší a umožňuje mu maximální soustřednost.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: vytvořeno podle klasické učebnice psaní na stroji, strohé ale funkční uživatelské rozhraní

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

862713 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

449923 přečteno

Doporučujeme

Nahoru