Nejlepší antiviry roku 2012

Už dva týdny tu máme nový rok a objevují se nám nejrůznější zhodnocení a ohlédnutí. Jedním z nich se budeme zaobírat v tomto článku, protože AV-Comparatives.org vydali dokument, ve kterém vyhlašují nejlepší antivirové programy za rok 2012. To jsme si nemohli nechat ujít, takže vám tu některé nejzajímavější výsledky ukážeme. Celý dokument o více než 150 stranách najdete na stránce http://www.av-comparatives.org/images/docs/avc_sum_201212_en.pdf.

Nejlepší antivir roku

Podle testů se po celý rok stejně dobře dařilo dvěma antivirovým programům. Jde o Bitdefender a Kaspersky. Komu tedy AV-Comparatives přiřkli vavříny vítězství? Díky o něco málo lepším výsledkům v jednom z testů a hlavně kvůli tomu, že konkurent už nějaké to vítězství v této kategorii má za sebou, byl za vítěze vyhlášen BITDEFENDER. Ten si můžete stáhnout i v bezplatné verzi přímo od nás.

Nejlepší produkty 2013

Protože nejenom Bitdefender dosahoval skvělých výsledků, AV-Comparatives vytvořili i výběr těch programů, které zůstaly těsně pod vrcholem. Jde o:

Co dodat? Ani s jedním z těchto antivirových řešení neuděláte chybu. Příjemné je i to, že mnoho z nich má i své bezplatné varianty – některé z nich se dokonce zúčastňovaly i přímo testů, ze kterých je při hodnocení čerpáno. Nemusíte se tedy bát, že bezplatná verze bude fungovat hůře a skvělé hodnocení si nezaslouží. Například fantastických výsledků ve všech testech dosahuje AVAST, který je vždy AV-Comparatives testován ve své bezplatné verzi.

Odkazy ke stažení vždy dáváme na freeware, pokud jsou k dispozici. U ostatních musíme volit trialové verze, a pokud vás zaujal i antivir, který u nás ke stažení není, nemělo by být problémem jej vyhledat na oficiálních stránkách jeho výrobce.

Real-World ochrana

Velmi zásadní kategorie, která ukazuje, jak si antivirové programy vedou v nelaboratorních podmínkách, tedy při běžném používání, které je důležitější, než předem připravené testy. Zde si vedl nejlépe opět Bitdefender.

Výkon

Pro mnoho uživatelů je zásadní také to, jakým způsobem Antivir ovlivňuje výkon jejich počítače. I pro výrobce programů jde o prioritu, protože málokdo vydrží delší dobu s nainstalovaným antivirem, který jeho počítač výrazně a viditelně zpomaluje. Mimochodem, jde o jedinou kategorii, kde supervítěz Bitdefender nezískal 3 hvězdičky, tedy maximální možné ohodnocení, ale „pouze 2“ značící stále velmi dobrý výsledek. Které antiviry zatěžují počítač nejméně?

  • Zlatý vavřín si odnáší Webroot
  • Stříbrný pak ESET
  • Bronzový vavřín přísluší AVASTu

Tři doporučení na závěr

Zaprvé, tyto testy mají pouze orientační charakter a konečná volba je na každém uživateli. Vyhovuje vám Microsoft Essentials, který se skvěle integruje do Windows a skoro o něm nevíte? Prosím, jde o dobré řešení, které sice nepodává tak úchvatné výsledky, ale počítač ochrání poměrně spolehlivě. Kdyby byl výběr možný jen na základě testu, neexistovaly by desítky kvalitních antivirů, ale pouze jeden, což je představa poměrně nehezká.

Zadruhé, prolistujte si výsledky testu sami. Ano, jsou dlouhé a v angličtině, ale najdete v nich hodně zajímavých informací, které tento článek nemohl postihnout.

Zatřetí, naším favoritem je AVAST. Proč? Je český, extrémně nenáročný na výkon počítače, zbytečně vás neotravuje a je zcela zdarma. Umístil se ve většině testů mezi nejlepšími a to byla testována opravdu verze zdarma. Na rozdíl třeba od AVIRA, který dopadla ještě o něco lépe, ale testovaná verze nebyla Free, nýbrž placená. S AVASTem víte, na čem jste, a to úplně zdarma.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru