Oculus Rift: Praktické zkušenosti

Oculus Rift, to je sen, který se stává skutečností. Nadšení fanoušci virtuální reality a kvalitního 3D zobrazení her už dlouho na něco podobného čekají. Čím je virtuální realita v Oculus Rift tak nová? Ne, nejde o technologii, ostatně ta je na dnešní poměry spíše obyčejná, ale o podporu.

Dřívější pokusy o kvalitní zážitek z 3D hraní končily na nulové, nebo nedostatečné podpoře od vývojářů, a na velmi malém zájmu médií.  A Oculus Rift má v hrsti Johna Carmacka, nebo celé Valve, tedy vizionáře stojícího (nejen) za Doomem a jednu z nejvlivnějších (nejen) vývojářských společností na světě. A to je jen špička ledovce, protože Oculus Rift nadšeně podporují i další společnosti i VIP videoherního průmyslu.

Praktické zkušenosti

Oculus Rift vám přijde v hezkém a praktickém kufříku, ve kterém najdete vše potřebné pro připojení (pokud nemůžete připojit OR přes HDMI, tak budete potřebovat vlastní DVI kabel) k PC. Základem všeho jsou samozřejmě „brýle“, tedy ta poměrně velká krabice, kterou vidíte na obrázku. Protože je development kit docela těžký, je opatřen i páskou na suchý zip, která vede přes vršek hlavy, ostatně správné nastavení, aby Oculus Rift padl správně na hlavu a hlavně oči, není nic snadného, respektive je potřeba tomu dát čas, všechno ozkoušet a nebát se věnovat tomu dobrých pár minut svého času. Jak problematické to je, když se o Oculus dělí více lidí, je nasnadě, a rychlé střídání uživatelů nedoporučujeme, mohl by z toho být mizerný a zavádějící zážitek pro všechny.

Další součástí je malá krabička, do které se připojuje adaptér do sítě, samotné brýle (naštěstí s velmi dlouhým kabelem), USB kabel pro přenášení dat ze snímače pohybu hlavy a samozřejmě i HDMI/DVI kabel. Krabička má vypínač a pár tlačítek, která stejně asi nevyužijete (úprava jasu).

Zapojit Oculus Rift je velmi snadné a nedá se na tom asi nic zkazit. Pro základní fungování není třeba nic instalovat, ale pro spuštění her, například námi testované The Elder Scrolls V: Skyrim, už to není tak úplně banální. Musíte si totiž stáhnout ovladače, v tomto případě Vireio Perception. O nastavení a spuštění hry ale budeme mluvit až dále v článku.

Troje čočky a správná vzdálenost od očí

Konstrukce samotných brýlí je poměrně jednoduchá. Na malé displeje se díváte skrze vyměnitelné čočky, které dostanete v balení troje. Jedny jsou pro zdravé až dalekozraké oči, další pro krátkozraké a poslední pro velmi krátkozraké. Do Oculus Rift se s brýlemi nevejdete a ani to nezkoušejte.

Stejný vliv má ale i vzdálenost OR od očí. Tu ovlivníte utažením/povolením pásků kolem hlavy a taky šrouby, které jsou po stranách brýlí, a lze jimi určit, jak moc budou čočky na vaše oči nalepené. Správné nastavení, jak už jsme říkali, chvíli potrvá, ale vyplatí se, protože jedině tak dosáhnete zážitku, který vám OR neznechutí. Počítejte s tím, že na extrémní blízkost, ze které na displeje koukáte, si budete muset zvyknout a že vám řasy možná budou brousit o čočky.

Konečně hra, aneb otevřený svět Skyrimu je to pravé pro virtuální realitu

Proč zrovna Skyrim? Asi proto, že nám zrovna ležel na disku. Podrobný návod vám zde uvádět nebudeme (skvěle je to popsáno například ZDE), ale pro zprovoznění jsou potřeba ovladače Vireio Perception a nastavení dvou věcí ve Skyrimu. HUDu a Field of View (zorné pole).

HUD je potřeba upravit kvůli tomu, že Skyrim ho má, jako většina her, v rozích, kam s Oculus Rift prostě nedohlédnete. Field of View je třeba rozšířit ze stejného důvodu. Dávejte však pozor na to, abyste to s FOV nepřehnali. Jestliže vám v návodu doporučují FOV 120, nebo 110, berte to jako maximum, při kterém toho uvidíte opravdu hodně a snáze se budete v 3D světě orientovat, ale zároveň by to nemusela vaše hlava vydržet a nepřirozený pohled by vám mohl způsobit nevolnost.

Jak ale hra, respektive virtuální realita ve Skyrimu vypadá? Po dokonalém nastavení opravdu fantasticky. Se zkušenostmi z dřívějších 3D brýlí se to nedá porovnat, protože když si správně nastavíte (klávesy F2 a F3 upravují vzdálenost mezi obrazy pro jednotlivé oči – F3 zvyšuje hloubku, ale oči mají svůj limit, po kterém se vše začne rozdvojovat, proto je lepší se držet v rozumných mezích) Oculus Rift, prožitek je opravdu unikátní - dostáváte ostrý a hluboký obraz, ve kterém jsou horské masivy ještě majestátnější a prastaré zřízeniny ještě děsivější.

SHRNUTÍ A TIPY:

  • Nejprve si správně upevněte OC a zvolte správné čočky
  • F2 a F3 jsou klávesy, které si zapamatujte, slouží k úpravě vzdálenosti obrazů pro tvorbu 3D
  • FOV si nastavte mezi 80 a 120, ale pozor na závratě
  • Pro bezproblémové hraní musíte nainstalovat módy pro umístění HUD doprostřed obrazu
  • Jestliže chcete hrát s gamepadem, tak ten vám vyřadí VR tracking (sledování pohybu hlavy), protože to je emulováno jako pohyb myši, která po zapojení gamepadu nefunguje

Mějte na paměti, že jde o development kit

Při hraní si s Oculus Rift je třeba brát ohled na to, že jde o vývojářskou verzi, která není určena běžnému spotřebiteli. Je potřeba hodně věcí nastavovat, obcházet a hledat řešení a někdy se i smířit s kompromisem a nedokonalým zážitkem.

My jsme zatím spokojeni a neustaneme v testování. Další na řadě je Half-Life 2, který by měl poskytovat ještě výrazně kvalitnější a bezproblémový zážitek, než Skyrim.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Martin
Martin

A nebylo ti z toho špatně? :)

22.08.13 08:51 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Bylo, proto v článku píšu "pozor na FOV, mohlo by vám být zle" :-)

23.08.13 09:57 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru