Nejlepší hudební přehrávače na PC pro rok 2023

Pravděpodobně každý někdy řešil dilema, jaký hudební přehrávač je ten nejlepší. Odpověď na tuto otázku však není tak jednoduchá, neboť každý máme na náš přehrávač rozdílné požadavky a co je skvělé pro jednoho, může být zbytečnost pro druhého. Někteří uživatelé například upřednostňují graficky pěkné a přehledné uživatelské prostředí, jednoduché ovládání a rychlé vyhledávání oblíbených písniček v seznamu alb. Pro jiné je to zase maximální funkčnost a možnost přizpůsobit si svůj přehrávač do posledního detailu.

Proto vám zde přinášíme krátký přehled těch uživatelsky nejoblíbenějších a nejpoužívanějších hudebních přehrávačů současnosti i s popisem jejich nejdůležitějších vlastností. Na základě těchto informací již pak můžete tušit, zdali je konkrétní přehrávat právě ten, který hledáte. Je to však jen stručný průvodce, který si neklade za cíl rozsoudit který z nich je nejlepší. Ten si totiž musíte zvolit vy sami.

 

Windows Media PlayerWindows Media Player

Populární multimediální přehrávač od společnosti Microsoft, který najdeme předinstalovaný v každém operačním systému Windows. Na první pohled upoutá pozornost svým stylovým průhledným vzhledem a oblými tvary. S propracovaným designem jde však ruku v ruce i vyšší potřeba systémových zdrojů. Co se týče rychlosti načítání, tak oproti jiným přehrávačům bohužel ztrácí. Dokáže přehrávat hudbu i videoklipy uložené na disku nebo streamované z internetu a může sloužit i jako prohlížeč obrázků.

Za vyzdvižení stojí knihovna médií, která v posledních verzích prošla řadou úprav a nutno říct že k lepšímu. Písničky jsou řazeny do alb, kdy ke každému z nich lze přiřadit libovolný obrázek. To působí nejen esteticky ale je to i praktické při hledání. Jednotlivé písničky je také možno vyhledávat zadáváním názvu do vyhledávacího pole. Vylepšena byla také synchronizace dat s přenosnými přehrávači. Při prvním spuštění se pomocí průvodce nastaví potřebná data, která jsou uložena, a další propojení již probíhá automaticky.

  • Přehrává audio formáty: WMA, MP3, AAC
  • Hlavní výhody: Povedený multimediální přehrávač se stylovým designem, přehlednou správou alb a jednoduchým systémem vyhledávání. Dobrá volba pro všechny běžné uživatele

WinampWinamp Bento

Jeden z nejoblíbenějších hudebních přehrávačů, který v poslední verzi prošel malou revolucí. Nejviditelnější změnou je zcela nový vzhled s názvem Bento, který vychází z klasického winamp vzhledu první a druhé generace. Převažují tmavé barvy a jistou podobnost lze pozorovat i v celkovém rozvržení přehrávače. Opět se vrací ke koncepci jednolitého okna, jehož části si lze navolit podle potřeby. Základem je hlavní část spojená dohromady s multifunkční oblastí, ke které je možno připojit playlist a knihovnu médií.

Značného vylepšení se dočkal editor tagů, který nyní nabízí možnost zpracovávat soubory hromadně a upravovat náhledy obalů jednotlivých alb. Novinkou je podpora formátu mp3surround, což je multikanálová verze oblíbeného formátu mp3.Jiné formáty prostorového zvuku zatím podporovány nejsou, avšak je velmi pravděpodobné, že se jich v budoucnosti také dočkáme.

  • Přehrává audio formáty: MP3, AAC, M4A, FLAC, WAV, WMA, OGG
  • Hlavní výhody: Oblíbený hudební přehrávač, jehož doménou jsou zejména mp3, u nichž nyní podporuje i prostorový zvuk. Oproti předchozím verzím prošel řadou změn a je z něj podařený nástroj s řadou šikovných funkcí

Media Player ClassicMedia Player Classic Home Cinema

Media Player Classic je nenápadný avšak výkonný multimediální přehrávač. Málo koho asi nezaujme svým vzhledem, který je ve srovnání s jinými přehrávači opravdu zastaralý. Díky tomu je ale nenáročný na systémové zdroje a tudíž vhodný i pro méně výkonné počítače. O to víc však překvapí svou univerzálností a širokým spektrem užitečných funkcí. Umožňuje nastavení přehrávání hudby i videa do nejmenších podrobností a proto je jako dělaný pro ty uživatele, kteří rádi přizpůsobují programy svým potřebám. Výhodou je také fakt, že není potřeba jej instalovat. Sám o sobě již obsahuje celou řadu běžných kodeků.

 Pro přehrávání hudby mu slouží jednoduchý playlist, kde se písničky řadí za sebou, jak byly vloženy. Mohou se však promíchat nebo zapnout náhodné přehrávání. Hotový playlist lze ukládat jako externí soubor a kdykoliv ho do přehrávače opět nahrát.

  • Přehrává audio formáty: MP3, WMA, RealAudio (.ra), AAC, FLAC, WAV
  • Hlavní výhody: Graficky nevýrazný avšak velmi výkonný multimediální přehrávač s širokými možnostmi nastavení. Určený spíše pro zkušenější uživatele, kteří nehledají líbivý design ale maximální funkčnost.

Foobar 2000Foobar2000

Foobar2000 je ideální volbou pro všechny, kdo hledají jednoduchý a nenáročný přehrávač bez zbytečných funkcí. Obsahuje řadu běžných kodeků pro přehrávání hudby i videoklipů. Soubory lze hromadně tagovat a jednoduše vyhledávat v audio knihovně. Umožňuje také konverzi souborů z jednoho formátu do druhého. Podporuje přidávání pluginů, které mohou do přehrávače přidat řadu užitečných funkcí. Přehrávání zvuku lze upravit pomocí ekvalizéru a to buď ručně, nebo volbou některého z již existujících nastavení. Obsahuje také funkční klávesové zkratky pro snižování a zvyšování hlasitosti. Slabinou tohoto jinak vynikajícího přehrávače je však design uživatelského rozhraní, který nepatří k nejlepším.

  • Přehrává audio formáty: MP3, AAC, CD Audio, WMA, OGG, FLAC, WAV, AIFF, AU
  • Hlavní výhody: výborný přehrávač pro běžné i zkušené uživatele, s možností přidávat řadu užitečných funkcí prostřednictvím pluginů

AIMPAimp3

Méně známý avšak výborný multimediální přehrávač, který vyniká vysokou kvalitou přehrávání. Vzhled i ovládání programu je velmi podobné jako u starších verzí Winampu a stejně jako Winamp i AIMP má k dispozici řadu volitelných skinů, pomocí kterých lze upravovat jeho vzhled. Dokáže přehrát až 21 hudebních formátů a pomocí integrovaného převodníku zvuku konvertovat soubory z jednoho formátu do druhého. Umí také zvuky nahrávat. K úpravě zvuku mu pak slouží 18-ti pásmový ekvalizér, který můžeme při přehrávání hudby dle libosti vypnout nebo zapnout. Samozřejmostí je editor tagů, pomocí kterého můžeme upravovat jeden i více souborů naráz. AIMP také obsahuje poměrně raritní a užitečnou funkci AuToShutdown, což je naplánované vypnutí přehrávače v určenou dobu. Stejně tak dokáže uspat nebo vypnout i celý počítač.

  • Přehrává audio formáty: CDA, AAC, MP3, MOD, MIDI, FLAC, APE, OGG, RMI, SPX, WAV, WMA
  • Hlavní výhody Vynikající hudební přehrávač s možností úpravy hudby pomocí ekvalizéru, převodníkem a rekordérem zvuku, editorem tagů a mnoha grafickými skiny

 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Anti
Anti

U Foobar mi chybi cestina .. jinak je to opr. vynikajici prehravac

09.03.12 19:26 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru