České hry od DOSu po éru tabletů (1. díl)

Můžeme být pyšní na český herní průmysl? Stejně jako ve fotbale, hokeji, nebo vědě musíme říct „jak kdy“, ale následující rekapitulace toho nejdůležitějšího za 20 let trvání českého státu vás nemálokdy donutí cítit se pyšně na to, co čeští programátoři, grafici a designéři zvládli, mnohdy doma na koleni, vytvořit.

Většina herní produkce vznikla samozřejmě pro osobní počítače. Vybrali jsme si dobu od DOSu výš, ačkoliv mnoho her vzniklo i pro dřívější platformy. Šlo nám však i o hry, které si můžete skutečně a bez (velkých) problémů stále zahrát, proto náš výběr začíná legendární Vlak. Druhá část našeho článku vyjde zanedlouho a bude se zabývat hrami pro mobilní telefony a tablety.

Všechny české hry na našem serveru najdete v tomto seznamu.

DOS

 

Vlak

Hra byla vydána v roce 1993 naprosto zdarma. Obsahuje 50 levelů podobných klasickému Hadovi. Jezdíte po mapě, sbíráte předměty, které vždy vytvoří další vagónek u vašeho vlaku, a snažíte se vysbírat vše a pak trefit do východu do dalšího levelu, zlaté brány. Vlak stahujte ZDE.

7 dní a 7 nocí

Adventura 7 dní a 7 nocí se točí okolo snahy detektiva Záhyba svést sedmero dívek, jejichž bezpečnost má po 7 dnů hlídat. Klasická point-and-click adventura je nacpaná vtipnými hláškami i situacemi a i dnes spolehlivě pobaví. Vzniklo i její pokračování 6 ženichů a 1 navíc.

7 dní a 7 nocí stahujte ZDE.

Zatacka

V jednoduchosti je nejenom krása, ale také zábava. Multiplayerová hra pro až 6 hráčů to dokazuje skvěle. Ovládáte v ní jednoho z šesti barevných „hadů“, kteří neustále rostou, a vyhrává ten, kdo do ničeho nenarazí. Věrnou kopii Zatacky stahujte ZDE.

 

Do roku 2000

 

Fish Fillets

Logické hry nestárnou. A co teprve humorné logické hry? Ty už vůbec ne. Fish Fillets jsou velmi vtipnou a také velmi náročnou hrou. Dohrát ji není jen tak, ale stojí za to si na ní vylámat i zuby. Velmi povedené je i technické zpracování, které ani po více než 15 letech neztrácí svoje kouzlo. Fish Fillets stahujte ZDE.

Gooka

Další nezapomenutelná hra a další adventura, zdaleka nejoblíbenější žánr českých vývojářů. Gooka se točí kolem smrti mudrce, hledání jeho vraha i tajuplných bohů. Mysteriózní thriller v českém podání s plným dabingem se dočkal i druhého dílu.

Brány Skeldalu

Jeden z nejambicióznějších projektů druhého tisíciletí šel po krku tradičním krokovacím dungeonům jako M&M, nebo Eye of Beholder. Příběh se točí kolem boje proti pěti temným mágům, kteří na svět přivolávají líté bestie, aby měli klid na rituál otevírající bránu do dimenze Zohar. Brány Skeldalu stahujte ZDE.

Polda

Další adventura a opět legenda. Hra vynikající svou hlavní postavou, policistou/detektivem Pankrácem, i šíleností zápletek. Nezapomenutelný je však hlavně dabing, kde například hlavního hrdinu dabuje vynikající Luděk Sobota. Demo Poldy 3 stahujte ZDE.

Hidden & Dangerous

A jsme u první VELKÉ hry, která snese označení AAA. Zároveň jde o asi nejlepší taktickou akční válečnou hru vůbec. Stojí za ní studio Illusion Softworks (později známé jako 2K Czech), které dalo vzniknout většině trojáčkových her z České republiky. I dnes jde o vynikající zábavu, která pořádně potrápí vaše taktické schopnosti. H&D stahujte ZDE.

Flying Heroes

Za touto hrou stojí spojenectví Pterodonu (Vietkong) a Illusion Softworks, které později přerostlo rovnou v manželství. Hra zobrazuje velmi neobvyklé téma, souboje jakýchsi létajících ještěrů i jiných plavidel ve stylu Unreal Tournamentu. A hra se povedla, Eurogamer jí oznámkoval 9/10 a IGN 8.3/10. Demo Flying Heroes stahujte ZDE.

 

Éra Mafie a Operace Flashpoint

Po prvních vlaštovkách od Illusion Softworks začalo opravdové herní jaro českých vývojářů, pojďme se podívat na několik výjimečných i spoustu nadprůměrných her, které byly u nás po roce 2000 vyprodukovány.

Operace Flashpoint

Je nejlepší českou hrou všech dob Operace Flashpoint? Buďto si myslíte to, nebo že to je Mafia, to je jedno. Pár lidí vám bude oponovat, že je to přeci Vlak, ale tuto oddanou, byť méně početnou skupinku teď ignorujme. Operace Flashpoint ukázala, že česká kotlina utáhne hned 2 velká světová studia. Po Illusionu si toto místo díky „flešpojntu“ vysloužili v Bohemia Interactive Studio. Hra přinesla neskutečně zábavnou kampaň za čtyři vojáky NATO, přičemž silnou stránkou byla svoboda a rozloha herní mapy, ale post legendy zajistil hlavně editor misí. Úkol je jasný, ale jak ho vyřešíte, je jen na vás. Demo Operace Flashpoint stahujte ZDE.

Original War

Po Fish Fillets další skvělá hra z dílen brněnského Altaru (později byl Altar pozřen Bohemkou, podobně jako Pterodon Illusionem), která byla nefalšovanou real-time strategií s RPG prvky. Velmi komplexní hratelnost i neotřelý děj znamenaly velký úspěch u kritiků i hráčů.

Webgame

Nejsme si jistí, jestli sem Webgame patří, ale zmíníme ji jako zástupce webových strategií za všechny ty Meliory, Traviany a jiné onlinovky, které nám ukradly půlku mládí a třičtvrtě nervů. Webgame se odehrává cca v našem světě a v době největší slávy ho hrávaly desetitisíce hráčů, všichni proti sobě. Základem jsou země, které se sdružují do aliancí, které proti sobě válčí. A vůbec, vyzkoušejte si to sami na adrese webgame.cz.

SCS Software

Tentokrát jsme se rozhodli trochu netradičně, hlavně kvůli počtu povedených her, představit jednu firmu a ne hru. SCS Software stojí za nekonečnou řadou oblíbených simulátorů nákladních vozidel, jako je Euro Truck Simulator, nebo 18 wheels of steel. Pomáhali však i s vývojem skvělé arkády Duke Nukem: Manhattan Project, která stojí na jejich enginu. Kromě toho mají na svědomí i lovecké hry, nebo graficky stále vynikající podvodní hru/spořič obrazovky OceanDive. OceanDive stahujte ZDE.

Mafia

Mafia se s Operací Flashpoint dělí o titul nejlepší české hry všech dob. V roli Mafiána proti své vůli nejprve pomůžete donu Salierimu v nekalých kšeftech, abyste ho potom… Prozrazovat nic nebudeme, jen si to pěkně zahrajte, jestli vám Mafia čirou náhodou unikla. Demo Mafie stahujte ZDE.

Hidden & Dangerous 2

Pokračování Hidden & Dangerous přineslo vylepšení po všech stránkách. Lepší AI, grafika i zábavnější mise vyústily ve skvělou taktickou hru, která například od Eurogameru dostala krásných 9/10. Demo Hidden & Dangerous 2 stahujte ZDE.

Posel Smrti

Vynikající trilogii adventur Posel Smrti načalo české studio Unknown Identity. Tradiční vtip v českých adventurách nahradila velmi temná až hororová adventura i zápletka, na jejímž konci je odhalení kruté kletby a neméně kruté řešení.

UFO

Koncept legendární série X-Com ožil v trilogii od českého Altaru a pod značkou UFO. Ačkoliv hře bylo vytýkáno zjednodušení oproti X-Comu, hře se podařilo přenést pilíře hratelnosti i atmosféru zoufalého boje hrstky vojáků proti invazi mimozemšťanů do nové éry. Hra obsahuje strategickou (planetární) i taktickou (klasická tahová akce s malým týmem vojáků) rovinu, které se samozřejmě ovlivňují.

Vietcong

Vietcong přinesl nejlepší zpracování války ve Vietnamu na obrazovkách monitorů. Zákeřné pasti v tunelech, nehostinná džungle a skvěl skrytí nepřátelé dávají vzpomenout na dobu, kdy FPS hry nebyly pouhou procházkou růžovým sadem. Demo Vietcongu stahujte ZDE.

Wings of War

Pomalu se dostáváme k současnosti, s arkádovým leteckým simulátorem z první světové války jsme v roce 2004, kdy ho vydala společnost Illusion Softworks. Povedená hra sbírala slušná hodnocení, ale od autorů bychom asi čekali o něco málo víc.

El Matador

El Matador byl hrou nadějnou a to velmi. Ve výsledku se z českého klonu Maxe Payna vyklubala jen hra průměrná. Nahoru ji tahalo zejména hezké prostředí a klasická TPS akční hratelnost okořeněná o bullet time. Jinak ale hra nenabídla nic extra, ať už výpravu, příběh, nebo nějaké emoce, kterými je každý díl Maxe Payna naplněn. Demo El Matador stahujte ZDE.

ArmA (série)

První ArmA ukázala, jak moc těžké je navázat na nepřekonatelnou Operaci Flashpoint. Přesto ve svém žánru realistických válečných simulací neměla konkurenci (a to doslova). Hru tížilo nezajímavé prostředí i šílená spousta bugů. Druhý díl se povedl už mnohem více, byť bugů po vydání přišlo znovu dost, ale zasazení hry do české krajiny přineslo výrazný posun v hratelnosti. Hra nebyla propadákem ani v oblasti prodejů, které následně ještě katapultoval vzhůru mód DayZ, který stavěl právě na ArmA II. Dnes už všichni příznivci virtuálního válčení hrají třetí díl v sérii, který opět posouvá laťku výš a díky prvkům zpříjemňujícím hru (ale nikoliv zjednodušujícím) je ArmA III opět o krůček blíž ke svému vzoru, Operaci Flashpoint. ArmA 2 Free stahujte ZDE.

Alpha Prime

Graficky povedenou hru na motivy příběhu Ondřeje Neffa vytvořilo studio Black Element Software, které bylo později, stejně jako Altar, pohlceno českými hegemony z Bohemia Interactive Studios. Největší slabinou byly bugy, vysoká obtížnost a absence multiplayeru. Grafika a příběh však za tu trochu strastí stály.

Memento Mori

Vynikající detektivní adventuru Memento Mori s mysteriózními prvky má na svědomí pražské studio Centauri Production, které, jak už asi tušíte, později srostlo s Bohemia Interactive Studios, pro které vytvořili například mobilní hru ArmA Tactics.

Machinarium

Zrcadlo, pověz, které české hry jsou nejkrásnější? Rozhodně ty od šikulů z Amanita Design, kteří stojí právě za Machinariem. To je vlastně typická adventura, velmi zábavná a hratelná, ale nad ostatní ji povyšuje právě grafika, její silně umělecké kvality. Podobné je to i u druhé hry od stejného studia, kterou je kouzelná Botanicula. Demo Machinaria stahujte ZDE.

Mafia 2

Mafia 2 je dobrou, poctivou gangsterskou hrou, která však ani zdaleka nenaplnila očekávání českých i světových hráčů a recenzentů. Její drahý a dlouhý vývoj počítal i s více prodanými kopiemi a my musíme doufat, že nebude takovým pomníčkem našeho nejslavnějšího studia Illusion Softworks. Demo Mafie 2 stahujte ZDE.

Top Spin 4

Top Spin 4 je na české poměry hodně nezvyklou hrou, ale i tak se z ní vyklubal jeden z nejlepších tenisových zážitků, bohužel pouze na konzole PS3 a Xbox 360. Jako většina AAA her z české produkce, i tato je výsledkem práce 2k Czech

Take on Helicopters

Bohemia Interactive Studio ve svých válečných hrách vždy dávala hráčům k dispozici i různé bojové a dopravní prostředky, jejichž ovládání je značně realistické. Platí to hlavně pro helikoptéry, a tak byl nápad na vytvoření civilního helikoptérového simulátoru nasnadě. Povedenou hru sráží snad jen to, že neposkytuje i bojové vrtulníky a zážitek válečného ražení. Od toho je tu ale ArmA… Demo Take on Helicopters stahujte ZDE.

Carrier Command

A opět Bohemia Interactive Studio, tentokrát s předělávkou oblíbeného mixu strategie a akce z Amigy. Budete zde dobývat ostrovy a po zadání příkazů se sami můžete zúčastnit jednotlivých přestřelek, ať už ve vzduchu, nebo na zemi. Demo Carrier Command stahujte ZDE.

Miner Wars 2081

Velmi nadějný projekt Miner Wars 2081 zůstal trochu za očekáváním, ale i tak dává svým vývojářům hodně šancí na dlouhou a plodnou kariéru (teď vyvíjejí velmi očekávané Space Engineers). Vynikající grafika vesmírných soubojů je doplněna o zničitelné asteroidy, kterými se můžete doslova prokopat. Demo Miner Wars 2081 stahujte ZDE.

Silent Hill Downpour

Pro mnohé druhý nejlepší díly kultovní série hororových adventur vznikl taky u nás. A to konkrétně u brněnských Vatra Games, kteří se skládali hlavně z odpadlíků Pterodonu a Illusion Softworks. Po této nadějné hře už ale nic dalšího velkého nepředvedli a firma už je dnes neaktivní. Silent Hill Downpour však nadchnul fanoušky po celém světě, kteří oceňují nové prvky, propracované postavy i příběh a to vše při zachování originální hororové atmosféry hlavně druhého dílu původní trilogie.

Fallout 1.5

Fallout 1.5 je volně dostupným obrovským módem pro Fallout 2, který přináší zcela nový příběh, který je svými rozměry a propracovaností zcela srovnatelný s původními hrami, které patří mezi nejlepší RPG všech dob. Fallout 1.5 stahujte ZDE.

Geewa

Vývojáři z Geewy se soustředí hlavně na Facebookové hry, kde dosáhli celosvětové proslulosti. Mezi jejich nejlepší kousky patří kulečník a další hry pro 2 hráče, třeba slovní fotbal, šibenice, lodě a podobné hříčky, které jsou ve dvou vždy mnohem zábavnější, než proti počítači.

 

Budoucnost

 

Série ArmA

Série ArmA stále roste. Asi není pochyb o tom, že se kuchtí čtvrtý díl, ale samotná trojka teprve dostává zdarma stažitelné přídavky a kampaň. Jednoznačně se jedná o jeden z největších klenotů české herní produkce, na jehož pokračování se musí těšit každý příznivec realistických akčních her, mezi kterými ArmA vládne.

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance je rouškou tajemství a nejistoty zahalené realistické středověké RPG od studia Warhorse, které vede Dan Vávra, bývalý šéf Illusion Softworks, který stojí za oběma díly Mafie, nebo za Hidden & Dangerous. Právě na Warhorse se upínají zraky české hráčské veřejnosti, která očekává, že ze slávy odstupující Illusion (dnes 2k Czech) někdo adekvátně nahradí a nezbyde nám v České republice pouze jedno velké studio, Bohemka.

Mafia 3?

Nač ten otazník? Na Mafii 3 se pracuje, to je jisté, ovšem není jisté, že u nás. 2k Czech prochází hůře čitelnými změnami a redukováním počtu zaměstnanců a poboček, takže není jisté, jestli nám tu z bývalého Illusion Softworks vůbec něco zbyde. Pakliže ale po Mafii 2 dostane 2k Czech znovu šanci, bude to asi Mafia 3, co rozhodne o budoucnosti studia – podobné zklamání jako s Mafií 2 už by jistě velkými šéfy tolerováno nebylo.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru