Nejlepší programy pro prohlížení PDF zdarma

Formát PDF (Portable Document Format) je velmi oblíben zejména pro své skvělé vlastnosti a malou velikost výsledného souboru. Tou nejdůležitější vlastností je přenositelnost PDF souborů mezi různými platformami. Samozřejmě při dokonalém zachování původního obsahu včetně jeho totožného formátování.

Pro snadnou představu lze PDF soubor přirovnat k obrázku – ať se na něj podívá Čech nebo Japonec, vždy uvidí stejné barvy, stejné tvary a je mu naprosto jasné, co na obrázku je. Ovšem pokud by místo kresleného obrázku byl na papíře psaný verš, dopadlo by to katastrofálně. Japonec by nejspíše ani neznal tvar psané latinky a tvářil by se na text úplně stejně, jako Čech při prohlížení několika znaků Katakany. A obojí text by přitom byl v angličtině, které rozumí oba.

Pdf zachovává přesné formátování, což je hlavně důležité u speciálních znaků, které se váží k různým světovým regionům nebo specifickým vědním a profesním odvětvím.

Donedávna však nebylo možné v klasických textových prohlížečích natož v textových procesorech pdf dokumenty prohlížet. To se sice změnilo a MS Office 2010 i OpenOffice již dokáží soubory zobrazit nebo dokonce i upravit, ale na opravdu efektivní prohlížení jsou stále vhodnější specializovaná řešení. Podívejte se na čtyři nejlepší pdf prohlížeče zdarma a vyberte si ten pravý pro vás.

Adobe Reader

Adobe ReaderAdobe Reader je základním a také historicky prvním prohlížečem pdf (tedy spíše jeho vývojový předchůdce). Ostatně formát pdf vzešel právě z nápadů spoluzakladatele společnosti Adobe Systems. Po několika letech však byla jeho specifikace volně k dispozici a nakonec se stalo pdf otevřeným standardem s volným použitím.

Adobe Reader představuje jeden z nejkomplexnějších pdf prohlížečů, který však svou robustností trpí a s ním i uživatel. Jeho spuštění je velmi zdlouhavé, větší dokumenty lze procházet pouze velmi pomalu a navíc bez plynulosti apod. Částečně tuto nepříjemnost řeší přikoupení operační paměti.

Na druhou stranu je však Adobe Reader skvěle vybaven. Poradí si s nejrůznějšími formáty i mimo pdf (flv, flash), zvládá 3D zobrazení, rozumí si s elektronickými podpisy, poznámkami, záložkami a ovládá ještě mnoho dalších funkcí. Základní uživatelské rozhraní je velmi příjemné a hlavně přehledné. Sofistikovanější funkce již není tak snadné najít a použít, ale při troše zkušeností se jedná o opravdu velmi schopný program.Adobe Reader - rozhraní

 • Velikost: 38,6 MB
 • OS: Windows XP, Server 2003, Server 2008, 7, 8, Mac OS X
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: pomalejší načítání, skvělé základní uživatelské rozhraní, bohatá funkcionalita

Foxit Reader

Foxit ReaderFoxit Reader je alternativou právě k předchozímu programu Adobe Reader. Foxit je nevelká aplikace, která může v mnoha směrech suplovat funkcionalitu Adobe Readeru. Nabízí rychlejší start a hlavně svižnější prohlížení dokumentů. K dispozici je i rozšíření do internetových prohlížečů, takže s ním můžete působit na obou hlavních frontách.

Program zvládá základní úpravu dokumentů – komentáře, záložky… Zároveň jej lze použít jako kvalitní eBook reader. Chybí ovšem podpora 3D zobrazení.Foxit Reader - rozhraní

 • Velikost: 15,6 MB
 • OS: Windows XP, Vista, 7, Mac OS X
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: malý a svižný prohlížeč pdf, zvládá základní editaci, lze použítp ro čtení eBook

Sumatra PDF

Sumatra PDFSumatra je dítě polského vývojáře Kryzstofa Kowalczyka. Ten se podobně jako tvůrci Foxitu snažil vytvořit bystřejší, jednodušší a uživatelsky přístupnou alternativu pro Adobe Reader. Sumatra PDF vše splňuje a dokonce ani příliš na Adobe neztrácí, co se funkcionality týče. Veškerá základní funkcionalita je obsažena a k tomu je přidáno opravdu jednoduché uživatelské rozhraní, které uživateli nabízí možnost rychlé práce. K té ostatně přispívá prakticky okamžité spuštění programu po poklepání na jeho ikonu a velmi svižné prohlížení i velkých a obsáhlých dokumentů.

Mimo snadnosti a rychlosti použití je navíc k dispozici i v portable verzi. Uživatel jej tak může spouštět i přímo z některého externího zařízení. Dalším kladem je podpora mnoha dalších formátů (eBook – ePub, Mobi; XPS; Comic Book – CBZ, CBR a další).  Sumatra PDF - rozhraní

 • Velikost: 4,2 MB
 • OS: Windows XP, Vista, 7
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: malý a výkonný program, rychlé prohlížení, okamžitý start programu, portable verze, podpora mnoha formátů (eBook a další)

Nitro PDF Reader

Nitro PDF ReaderNitro PDF Reader je něčím více než pouhým prohlížečem. Mimo klasické, dalo by se říci základní funkce, totiž umožňuje množství nadstandartních úkonů. Zároveň ale zůstává rychlý a jeho používání je velmi intuitivní.

Mimo prohlížení pdf souborů a přidávání komentářů k nim tak zvládá i získávání textu a obrázků přímo z dokumentu. Dokáže z dokumentu pořídit snímek (screenshot) nebo do něj vkládat informace jako poznámky či podpis.Nitro PDF Reader - rozhraní

Velikost: 35,6 MB (1,7 MB insatalátor)

OS: Windows XP, Vista, 7, 8; Server 2003, 2008, 2008 R2

Licence: freeware

Shrnutí: výkonný prohlížeč, velké množství dodatečné funkcionality – komentáře, podpisy, screenshoty, vytahování textu a grafiky přímo ze souboru

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 4 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Jarmila Knight
Jarmila Knight

Potřebuji vytisknout Boarding pass na můj let a na mém počítačise mi objevuje "něco brání v otevření tohoto souboru PDF. Mám stažený Adobe reader a nově jsem si stáhla i nově doporučený Adobe reader update od letecké společnosti. Je něco co mohu udělat na svém počítači ? Mám stáhnutou verzi Windows 10. Děkuji.

18.03.16 10:52 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru