Tipy a triky pro Euro Truck Simulator 2

Ježdění s truckem po Evropě se díky hře Euro Truck Simulator 2 stalo zcela běžnou záležitostí pro všechny fandy kamionů. Každým dnem usedají do kabin svých trucků a brázdí západní a střední část nejstaršího z kontinentů. A to všechno pěkně v teple domova. O obrovské popularitě ETS 2 se netřeba vůbec bavit. Nejenže oslovila skalní fandy, ale také mainstreamové počítačové hráče. Hra je navíc od českých tvůrců, takže můžeme být patřičně hrdí na to, jak skvěle se jim podařilo zpracovat tento simulátor. Na našem webu jste se už mohli dočíst o nejlepších módech pro ETS 2 a to hned ve dvou částech. První část naleznete zde a druhou zase zde. Hru si můžete také vyzkoušet v demoverzi (ke stažení zde). My se nyní pokusíme přinést pár rad a tipů, nejen pro začínající hráče ETS 2.

Krušné začátky

Rozjet vlastní byznys a nastartovat kariéru kamioňáka není vůbec složité. Na začátku hry si vyberete domovské město, kde budete mít malou a hlavně prázdnou garáž. Jelikož peníze nejsou a banka vám ještě nepůjčí, musíte vzít za vděk téměř každou zakázku. Zkuste vybírat hlavně ty nejvíce ziskové, které nabízejí na kilometr nejvíc peněz. Naštěstí vás hra automaticky přesune na startovní lokaci, takže nebudete mít starosti s tím, jak se tam dostat a také ušetříte čas.

Začínáme byznys

Řídit budete nejdříve cizí trucky, než si vyděláte na vlastní. Pro lepší orientaci na začátku hry používejte při řízení navigaci v pravém dolním rohu obrazovky. Ta vás bezpečně zavede až na cílové místo. Po příjezdu na určené místo, můžete použít rychlý parkovací systém, který bezpečně zaparkuje váš kamion a ušetří vám čas. To vás ovšem bude stát i nějaké zkušenostní body, proto se vždycky co nejvíce snažte zaparkovat vlastními silami a dovednostmi.

Kde koupit Truck?

Značka

Velký Showroom

Malý Showroom

DAV

Amsterdam, Glasgow

Bremen, Cardiff, Leipzig, Salzburg, Zürich

IVEDO

Frankfurt am Main, Wien

Grimsby, Hamburg, Brussel, Torino

MAN

Berlin, München

Bern, Birmingham, Calais, Dortmund, Edinburg

Majestic

Geneve, Stuttgart

Bratislava, Newcastle, Plymouth, Szczecin, Rotterdam

Renault

Paris, Praha

Düsseldorf, Lyon, Rostock, Felixstowe

Scania

Hannover, Manchester, Milano

Dresden, Lille, Strasbourg, Aberdeen

Valiant

London, Luxembourg

Nürnberg, Osnabrück, Verona, Wroclaw

Ovládání trucku

Neustále musíte mít na paměti, že neřídíte malý osobák, ale velký kamion. To se odráží na jízdních vlastnostech. Kamiony mají značně pomalou akceleraci a o dost delší brzdnou dráhu. Snažte se tomu přizpůsobit jízdu. Na dálnicích používejte tempomat, který bude udržet konstantně vaši rychlost. Nejlepší kamera pro řízení trucku je ta umístěná v kabině. Pomocí myši se můžete otáčet a rozhlížet kolem sebe. K dispozici máte také zpětné zrcátka, ty vám pomohou v lepší orientaci a přehledu. Nebojte se použít virtuální zrcátko (aktivuje se klávesou F2), které vám zobrazí pravou stranu trucku.

Přístrojová deska

Velmi důležitou součástí hry je přístrojová deska trucku. Defaultně se na ni podíváte stisknutím klávesy I. Vidíte na ní spoustu užitečných informací jako rychlost, otáčky, zařazenou rychlost, stav paliva a další.

Parkování s návěsem

To je jedna z nejobtížnějších činností ve hře a zejména začátečníci s ní mají nemalé problémy. Když dojedete do cílové destinace, tak musíte na určené místo zaparkovat truck s návěsem. Samozřejmě to můžete přeskočit, ale to vás stojí body. Takže, najeďte si dostatečně daleko vzhledem k parkovacímu místu. Zařaďte zpátečku a začněte velmi pomalu vyrovnávat truck do požadované pozice. Netočte s volantem moc prudce, protože by se truck mohl zatočit příliš do strany a vy byste museli začínat znova. Jakmile dostanete návěs do požadované polohy, zatočte volantem opačným směrem a vyrovnejte truck. Zacouvejte na místo a máte to.

Tankování paliva

Nezapomínejte myslet na to, kolik vám zbývá paliva v nádrži. To zjistíte pohledem na přístrojovou desku (I). Proto byste měli už před startem cesty naplánovat, kam zajedete na benzinku, protože nechávat to osudu se často nevyplácí. Při nízké hladině paliva vás upozorní výstražné znamení. Je nejvyšší čas zajet na benzinku. Na dálnici vás na přítomnost benzínky upozorní cedule, popř. můžete použít mapu. Po příjezdu na benzínku vypněte motor (E) a stiskněte Enter. Po celou dobu tankování musíte držet toto tlačítko.

Úrovně

Ve hře se postupně dostáváte na vyšší úroveň. Za každý kilometr ujetý s nákladem dostanete 1 EXP bod. Za postup na vyšší úroveň si vylepšujete dovednosti. To potom samozřejmě souvisí s vyššími odměnami.

Úroveň                    EXP                  Titul
0.-4.                           0                  Nováček
5.-9.                         3300               Nadšenec
10.-14.                     11100              Zkušený pracovník
15.-19.                     24600              Profesionál
20.-24.                     43100              Mistr
25.-29.                     68200              Instruktor
30.-39.                     99700              Elita
40.-49.                    167700             Král silnic
50. a vyšší               235700             Legenda

Odpočinek

Řidič kamionu je pouze člověk, takže potřebuje odpočinek. Proto se vám po určité době začne na obrazovce objevovat zpráva, že byste měli ulehnout ke spánku. K tomu účelu musíte najít místo, většinou jde o parkovací místa blízko hotelů, benzinek nebo odpočívadla. Musíte si, ale dát pozor, abyste nezaspali termín doručení dodávky.

Rádio

Na dlouhých cestách napříč Evropou můžete poslouchat rádio, aby cesta lépe ubíhala. K dispozici je mód, který vám umožní poslouchat česká rádia. Živě streamuje vysílání, takže stačí stáhnout mód zde. Na výběr je např. Impuls, Oldies Radio, Dance Radio, Bonton, RockZone, Expresradio a další. Soubor live_streams.sii zkopírujte do složky ETS 2, kterou máte v dokumentech.

Pozor na pokuty

Při jízdě se snažte vždycky dodržovat předpisy, protože jinak vás hra pěkně skásne. Všímejte si značek, světel na semaforech, rychlostních limitů a hlavně opatrně v zatáčkách. Kolik zaplatíte za jednotlivé přestupky?

Nabourání automobilu                                 400 €

Nedodržení předepsané přestávky                150 €

Překročení rychlosti                                    550 €

Jízda na červenou                                        350 €

Jízda v protisměru                                       100 €

Nezaplá čelní světla                                     150 €

Banka a půjčky

Ve hře funguje základní bankovní systém. Můžete si vzít půjčku, kterou potom splácíte. To se hodí zejména na začátku hry, kdy nemáte dostatek peněz na nákup nového tahače. Půjčky se můžou hodit i jindy např. k pokrytí nákladů na opravu tahače, rozšiřování garáže a další rozšiřování podniku. K tomu, abyste si mohli vzít půjčku, musíte nejdříve dokončit několik rychlých zakázek. Ze začátku vám hra umožní půjčit si maximálně 100 000 € s 18 % úrokem. Později si budete moct půjčit až 400 000 € s 12 % úrokem. Takže zde platí: čím menší částku si půjčíte, tím větší úrokovou sazbu dostanete. Předtím než si půjčku vezmete, tak se ujistěte, že ji dokážete splácet, jinak by vás hra mohla zle ztrestat tím, že vám třeba zabaví tahač.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 10 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
PapundeklCZ
PapundeklCZ

Zdravím, jde nějak přiřadit více funkcí na jednu klávesu (tlačítko)? Třeba dát na jedno tlačítko tempomat a aktivovat. Hraju na PC s ovladačem z Xbox 360.

28.07.18 15:45 reagovat

Matúš
Matúš

Ako sa mám dať zase na kolesá. Lebo som sa prevratil .

25.12.17 14:36 reagovat

radek
radek

Dobry den rad bych se zeptal jezdim uš sam na sebe problem je je vždy když ujedu par kilometru navěs mi najednou zmizi co stim mam dělat děkuju za odpověd

15.12.17 18:57 reagovat

Renáta
Renáta

Dobrý den povedlo se mu zaseknout na svodidlech jak se dostanu zpět na silnici žádnou klávesovou zkrátku jsem neobjevila a ani v nastavení hry nic nevidím.

18.01.17 12:18 reagovat

Lennox
Lennox

Zdravím, jak mám poslat řidiče na zakazku ? prosím o odpovědi díky

26.08.15 10:50 reagovat

Lukáš
Lukáš

Dobrý den, řidič na zakázku se dostaví sám, jen musí mít kamión, poté začne sám pracovat.

24.09.17 20:23 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453496 přečteno

Pixwords nápověda 1. díl

869569 přečteno

Doporučujeme

Nahoru