Tvorba internetových stránek a blogů zdarma – návod

Mnoho uživatelů internetu se nás dnes a denně ptají, jak vytvořit internetové stránky zdarma a s minimem úsilí, resp., jak je vytvořit, abych to zvládl i já? Člověk se základní počítačovou gramotností a bez žádných znalostí programování, tvorby grafiky či jiných pokročilejších technik. Proto jsme se rozhodli sepsat právě pro vás článek, ve kterém se podíváme na to, jak si snadno, rychle a hlavně zadarmo vytvořit vlastní internetové stránky popř. blog. Určitě to bude snazší, než si myslíte.

Internetové stránky lze totiž tvořit přímo prostřednictvím vašeho internetového prohlížeče online. Stačí navštívit některou specializovanou stránku, která se na toto zaměřuje. Ještě se v krátkosti zmíníme o CMS systémech, kterými lze spravovat weby, a ukážeme vám programy pro tvorbu internetových stránek. Nakonec ještě doplníme informace o tom, jak si vytvořit vlastní blog na internetu.

Nejjednodušší způsob je vytvořit si stránky online

Pokud hledáte úplně tu nejjednodušší cestu, jak si vytvořit vlastní stránky, tak je právě touto možností tvorba webu online. Stačí navštívit některou ze specializovaných stránek, která tuto možnost nabízí, a prakticky do několika minut už máte svůj web. Bez nutnosti žádných speciálních programů, pouze pomocí vašeho webového prohlížeče, lze vytvořit profesionálně vypadající stránky. Dneska se podíváme na portály Webnode, Webzdarma a Estranky, které právě tuto službu nabízejí. Nemusíte nic platit, stačí se zaregistrovat a už tvoříte pomocí editoru svůj web. Nevýhodou u těchto služeb zdarma je to, že se k názvu vaší internetové stránky přidá doména s názvem portálu.

 

Webnode

Asi nejpoužívanější služba u nás na tvorbu webových stránek je nabízena portálem Webnode. Lze si zde zřídit osobní stránky, firemní stránky, ale i e-shop. Tato služba funguje ve zhruba dvaceti jazykových mutacích a využívají ji lidé ve více než 80 zemích světa. Proto vás asi nepřekvapí, že pomocí Webnode již bylo vytvořeno přes sedm a půl milionů stránek. K dispozici jsou tři placené balíčky a jeden zdarma, který si přiblížíme.

Webnode.cz

První, co musíte udělat je, že se zaregistrujete na portálu Webnode. Během samotné registrace už začne tvorba vašeho webu. Musíte zadat název vaší stránky, váš email a heslo pro přihlášení. Dále si zvolíte, k jakému účelu budou vaše stránky (osobní, firemní, e-shop). Poté už začíná ta nejzajímavější část, volba šablony a designu stránky. Těch je na výběr opravdu hodně a dobře poslouží pro jakýkoliv typ webu. Ještě si zvolíte, co všechno bude obsahovat váš web a následně se zpřístupní editor, kterým si doladíte web k obrazu svému a můžete přidávat příspěvky.

Výhody:
 • Bez reklam
 • Mobilní verze stránek
 • Pěkný moderní design
 • Přehledný a jednoduchý editor
 • Možnost plynule přejít na placený účet

Editor pro úpravu stránek je velmi intuitivní a pracovat s ním je velmi snadné. Je zde několik sekcí, které nabízejí různé možnosti. Měnit lze vzhled stránky, úvodní obrázek, přidávat a upravovat texty, štítky, obrázky, můžete k vaší stránce připojit sociální sítě, přidat mapy, videa, soubory, ankety, články, diskuzní fóra, FAQ, můžete spravovat reklamu a další. Funkcí je mnoho a pro jistotu je zde přítomna nápověda.

Omezení:
 • 100 MB prostor
 • 1 GB/měsíc na stažená data
 • Doména .webnode.cz (např. www.mujweb.webnode.cz)

 

Webzdarma

Portál Webzdarma funguje na českém internetu už relativně dlouho, takže se jedná o osvědčený nástroj pro tvorbu internetových stránek. Také tato služba obsahuje určitá omezení a tím nejdůležitějším je, že na vaši stránku umístí reklamu, což může spoustu uživatelů odradit. Každopádně se jedná o službu, pomocí níž můžete vytvořit kvalitní webovky.

Výhody:
 • Emailová schránka o velikosti 50 MB
 • Databáze MySQL o velikosti 20 MB
 • Aktualizace stránek pomocí FTP nebo webového rozhraní

Webzdarma.cz

Postup pro vytvoření webu je jednoduchý. Na stránkách Webzdarma kliknete na registrace a vyplníte formulář. Ten obsahuje název vaší stránky, výběr domény, kategorie a podkategorie a jdete dál. Poté musíte vyplnit autorizační kód a v dalším kroku zadat svůj email, na který vám dojde odkaz pro aktivaci stránky. Pokud byste chtěli opravdu dobře vypadající stránky, tak si ještě zdarma aktivujte redakční systém pro snadnou úpravu a správu webu.

Omezení:
 • Umístí reklamu na vaši stránku
 • 200 – 500 MB prostor (podle reklamy)
 • Doména dle výběru, 17 možností (např. www.mujweb.webzdarma.cz nebo www.mujweb.wz.cz)

 

eStránky

Další možností, jak zdarma a rychle vytvořit web, je využít služeb portálu eStránky. Ta nabízí opět pomocí velmi přehledného rozhraní tvorbu vlastních stránek.

Výhody:
 • Jednoduchá a rychlá tvorba webu
 • Snadná editace
 • Bez reklam

Estranky.cz

V první krok při tvorbě webu pomocí eStránky je registrace, kde si zvolíte název webu, email, heslo a ještě balíček (volíme ten zdarma). Následně je spuštěn přehledný průvodce, který vás detailně provede procesem nastavení vašich stránek. V jeho průběhu volíte šablonu stránek, menu, nahráváte fotografie a další. Po dokončení se vám zobrazí editor stránek, který je i zde velmi dobře zpracován. Možností nastavení je mnoho a k dispozici je okamžitý náhled stránky, pokud provedete nějakou změnu. Pro zpřístupnění všech položek menu, ještě musíte provést aktivaci.

Omezení:
 • 200 MB prostor
 • 1 GB/měsíc datové omezení
 • Doména .estranky.cz (např. www.mujweb.estranky.cz)

 

Systémy pro správu obsahu webu

Pro snadnou správu vašich webových stránek můžete použít některý z CMS systémů (CMS – Content Management System). Často jsou nazývány také jako redakční nebo publikační systémy. Jedná se o webové aplikace, pomocí nichž můžete tvořit a upravovat články a potom je publikovat na své stránce. Obvykle, ale mají mnohem více funkcí jako např. správa uživatelů webu, správa diskuzí, komentářů, souborů, obrázků a další. My vám představíme tři nejpoužívanější CMS systémy.

 

WodrPress

Zřejmě nejpoužívanější CMS systém na světě, kterým lze snadno tvořit a upravovat internetové stránky, blogy a různé další weby. Jedná se o open source aplikaci a je zcela zdarma. Díky široké vývojářské komunitě je k dispozici obrovské množství doplňků a šablon, takže lze vytvořit jedinečné stránky. Administrace Wordpressu a jeho editor jsou navrženy tak, aby je bylo možné obsluhovat i nezkušenými uživateli. Hlavně kvůli své jednoduchost a přehlednosti se jedná o tak úspěšnou aplikaci. Stahovat můžete zde.

 

Joomla

Joomla je systém pro správu obsahu webu s mnoha oceněními a obrovskou uživatelskou základnou. Opět se jedná o open source systém, který můžete mít zdarma i vy. S tímto systémem můžete spravovat prakticky všechny druhy webů a e-shopů. Vyniká svojí komplexností a nenáročností. Se spoustou doplňků a rozšíření směle konkuruje právě WordPressu a je jenom na uživateli, který systém mu více sedne. Joomla je jednoduchá a dostupná začátečníkům, ale ve své podstatě nabízí mnoho pokročilých funkcí pro zkušené webmastery. Joomlu stahujte zde.

 

Drupal

A do třetice CMS systémů představujeme Drupal. Systém, který mezi své nejsilnější stránky staví modularitu a přehlednost. I Drupal je používán po celém světě ke správě známých i méně známých webů. V České Republice je kolem Drupalu poměrně široká uživatelská komunita. Je vhodný pro tvorbu a správu osobních stránek, blogů, internetových obchodů i složitějších systémů. Zdarma lze stáhnout zde.

 

Tvorba a úprava webů pomocí programů

Pro vytváření internetových stránek jsou primárně určeny speciální programy, kterých je ovšem obrovské množství. Některé jsou určené profesionálům a jiné zase pro méně zkušené uživatele. My jsme pro vás vybrali tři programy, pomocí kterých zvládnete vytvořit web i vy.

 

Artisteer

Bez nutnosti znát programovací jazyky můžete používat program Artisteer. S jeho pomocí vytvoříte webové šablony, které pak můžete použít v některém z výše uvedených redakčních systémů. Samotný editor je navržen ve stylu MS Office, takže všechna činnost vám bude připadat až podezřele jednoduchá. Šablony lze jednoduše navrhovat a upravovat, přidávat tlačítka, fonty, obrázky, motivy a další. Všechno pomocí pár kliků myši. Program si můžete zdarma stáhnout zde.

 

Dreamweaver

Dreamweaver už je určen o něco zkušenějším uživatelům, jelikož nabízí složitější funkce. Webovou stránku můžete vytvářet pomocí zabudovaného WYSIWYG editoru, takže pouhým vkládáním a přesouváním různých objektů, což ocení méně zkušení uživatelé. Pro ty pokročilé je zde zabudován editor pro upravování webu přímo pomocí zdrojovém kódu, možnost tvořit CSS a HTML styly, Flash butony a další. Dreamweaver stahujte zde.

 

WYSIWYG Web Builder

Dalším nástrojem, který ocení spíše méně zkušení uživatelé je WYSIWYG Web Builder. Ten umožňuje tvořit internetové stránky velmi jednoduše pomocí umísťování objektů na stránku. Za pomocí myši přesunete prvky na požadované místo a takto vytvoříte svůj web. Funkce rychlý náhled ulehčí práci a program nabízí také možnost vkládat prvky Flash, Java, ActiveX a další. Program je ke stažení zde.

 

Jak zdarma vytvořit blog?

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o žádném blogu nebo nevíte, co to vlastně je, tak vězte, že se jedná o jeden z nejrozšířenějších druhů prezentace na internetu. Každý člověk s připojením k internetu si může založit vlastní blog a prezentovat tak sebe, svoje myšlenky, názory, publikace, no prostě vše, co vás napadne. Tím, že svůj blog umístíte na internet, tak ho zpřístupníte každému. Pokud bude váš blog zajímavý a dobrý, tak si své čtenáře určitě najde. Po celém světě blogují miliony lidí pomocí různých webů. Blogují i známé osobnosti české i zahraniční. My vám ukážeme tři nejznámější blogovací portály u nás, kde si zdarma můžete založit svůj blog i vy.

 

Blog

Asi nejoblíbenější blogovací portál u nás. Nabízí zdarma tvorbu a správu vlastního blogu. Ten si můžete založit a začít používat prakticky během minutky. Rychlá registrace a přehledný editor jsou hlavními výhodami tohoto webu. Ten vám dá k dispozici celých 5 GB prostoru, které jenom těžko zaplníte svými příspěvky. Svůj blog můžete upravovat a vybrat mu tu nejvhodnější šablonu z předem definovaných. Vkládat na svůj blog lze také obrázky, videa a jiné soubory. Navíc máte vždycky přístup k statistikám vašeho blogu, takže víte, kolik lidí si čte jednotlivé příspěvky apod. K názvu stránky vašeho blogu se automaticky přiřadí na konci doména .blog.cz (např. mojeblogovani.blog.cz).

 

Blogger

Pokud máte účet na Googlu, tak můžete začít blogovat prakticky ihned pomocí portálu Blogger. Jedná se totiž o další službu, kterou provozuje Google. A jelikož je Google celosvětovým portálem, tak i blogovací služba Blogger je rozšířená po celém světě. Jednoduchý editor a elegantní design udělá z vašeho blogu místo, kam se budete vždycky nejenom vy rádi vracet. Blogovací službu Blogger využívá také množství známých osobností. Ještě je třeba podotknout, že k názvu vaší stránky se přidá doména .blogspot.com nebo blogspot.cz (např. mojeblogovani.blogspot.com).

 

Píše

Dalším zajímavým místem, kde založit svůj blog, je zajisté portál Píše. Ten nabízí blogy rozčleněny do různých kategorií a rubrik. Uživatelé si často komentují a hodnotí své blogy, což je svým způsobem výzva. Zakládání vlastního blogu ulehčí průvodce, díky kterému zde založí blog i úplný počítačový analfabet. Samozřejmostí je možnost vybrat si šablonu a design svého blogu. Šablon je k dispozici přes šedesát. Své blogy můžete také obohatit o různé ankety. Samotný editor patří k těm úplně nejjednodušším, s jakými jsme se setkali. Přidávání obsahu na svůj blog je snadné a rychlé. Počítejte opět s doménou, která se přidá k názvu vašeho blogu. Vybírat můžete z několika možnosti např. .pise.cz (mojeblogovani.pise.cz).

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
lucipuci
lucipuci

hm jo dobrý ale nechtěli by ste tam dát vitvořit blog :-?

31.10.13 11:52 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru