Komunikační programy pro váš počítač

Mnoho z nás už přes internet komunikuje snad více, než běžným způsobem a než je zdrávo. Způsobů online komunikace je navíc šílené množství, tak si v tom pojďme udělat pořádek. V prvním díle našeho speciálu si představíme oblíbené klasické kecálky, které si můžete nainstalovat do počítače. V následujících týdnech vás pak čekají ještě dva díly, jeden o webových aplikacích, které nemusíte ani instalovat a další o podobném softwaru pro mobilní telefony.

Aktualizace: Přečtěte si i nový článek o komunikačních aplikacích pro mobily, nebo článek o komunikaci přes webové prohlížeče.

ICQ

Legendární kecálek I Seek You má u nás takovou tradici, že je používán i přes svou zastaralost hojně dodnes. V osmé verzi se navíc autoři pochlapili a konečně se nám do rukou dostává program, který je použitelný, ne jenom efektní a přeplácaný. Kromě samotných ICQ účtů je podporována i komunikace přes Facebook chat a také Google Talk, což v podstatě znamená, že se s novým ICQ dorozumíte v podstatě napříč všemi důležitými chatovacími platformami kromě Skype, který ostatně nenajdete ani v ostatních podobných programech.

Hlavní výhody: lokalizace do češtiny, podpora hlavních komunikačních platforem, v ČR důvěrně známý program, i obrazová a hlasová komunikace

Alternativa: QIP, Miranda, Pidgin, Trillian, Kopete

Miranda

Poměrně unikátní klient Miranda IM je ve všech ohledech lepší, než samotné ICQ. A to díky třem základním výhodám. Zaprvé, Miranda je malý a na výkon nenároční software, který plynule běží i na velmi slabých počítačích. Zadruhé, Mirandu ani nemusíte instalovat, stačí ji rozbalit, takže si ji můžete přenášet třeba na flashce. Zatřetí, Mirandu je možné rozšiřovat pomocí pluginů, takže v základu jde o jednoduchý a přehledný program, který ale můžete naučit úplně všemu. Podporována je i komunikace přes Skype, Twiter, IRC a mnoho dalších, stačí si nainstalovat příslušný plugin.

Hlavní výhody: pluginy, mizivá zátěž PC, nemusí se instalovat, přehlednost a jednoduchost, žádné reklamy

Alternativa: Pidgin, QIP

QIP

QIP patří mezi oblíbené alternativy ICQ, byť ho neprovází zrovna dokonalá pověst. Velká roztříštěnost verzí a podivný ruský spam však nezabránily masovému rozšíření. QIP je totiž schopen komunikovat nejen s ICQ účty, ale i s rozšířenými možnostmi přímo přes QIP účet. Pro různé verze QIPu vzniká spousta grafických témat a stovky smajlíků a dalších rozšíření, takže se nemusíte bát, že byste se nudili. Celkově jde ale spíše o zbytečnosti, které komunikaci nijak výrazně neusnadňují, nebo nezpříjemňují.

Hlavní výhody: rozšíření o další vzhledy a smajlíky, podpora IRC a pluginů, bohaté možnosti nastavení

Alternativa: ICQ, Miranda, Pidgin

mIRC

mIRC je klientem pro nejstarší IM protokol IRC. Klient zvládá vše možné i nemožné, ale pouze v rámci IRC – nežene se do souboje s ICQ a dalšími modernějšími systémy. Zůstává věren vše výhodám i nevýhodám klasické IRC komunikace. Jakkoliv je to vyspělý a kvalitní nástroj, trochu nás mrzí, že jde pouze o trial, který si bez zaplacení jednorázového poplatku 20 dolarů naplno neužijete.

Hlavní výhody: perfektní klient pro IRC sítě

Alternativa: Miranda, Pidgin, Kopete

Skype

Tento program asi nemusíme dlouze představovat. Patří mezi základní pilíře online komunikace. Proslavil se hlavně možností hlasové a obrazové komunikace, ale zvládá i „obyčejný“ chat. Jeho největší devizou je ale rozšířenost – chcete-li si zdarma zavolat přes internet, pravděpodobnost takřka rovnající se jistotě říká, že budete muset použít Skype, protože ostatní podobné programy jsou spíše na okraji zájmu, byť nabízejí třeba i mnohem více možností.

Hlavní výhody: jednoduchá hlasová (obrazová i textová) komunikace přes internet, Skype má skoro každý

Alternativa: Ventrilo, Mumble TeamSpeak

Facebook Messenger

Chcete si povídat s lidmi přes Facebook chat, ale nechce se vám celý den viset na Facebooku, ať už z důvodu neustálého lákadla, nebo prostě proto, že to špatně vypadá (třeba v práci)? Řešením je program Messenger, který vás udrží ve spojení s přáteli na Facebooku, aniž byste museli navštívit tuto návykovou sociální síť přímo. Samozřejmě, Messenger dovoluje i práci se statusy.

Hlavní výhody: Facebook chat bez nutnosti navštěvovat Facebook.com

Alternativa: ICQ, Miranda

TeamSpeak

TeamSpeak znají hlavně nadšenci do počítačových her, kterým moc nesejde na kvalitě zvuku. V posledních verzích se ale i na tom zapracovalo, takže je TeamSpeak opravdu univerzálním nástrojem pro skupinovou komunikaci. Samozřejmostí je systém místností a velmi rozsáhlé možnosti nastavení pravomocí jednotlivých uživatelů. Uživatelské rozhraní je povedené, ale i tak máte možnost si ho libovolně upravit skrze skiny a pluginy.

Hlavní výhody: bezplatné skupinové telefonování, systém místností, kompatibilita napříč platformami (Win, Mac, Linux)

Alternativa: Ventrilo, Mumble

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

224394 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

448283 přečteno

Doporučujeme

Nahoru