Komunikační programy pro váš počítač

Mnoho z nás už přes internet komunikuje snad více, než běžným způsobem a než je zdrávo. Způsobů online komunikace je navíc šílené množství, tak si v tom pojďme udělat pořádek. V prvním díle našeho speciálu si představíme oblíbené klasické kecálky, které si můžete nainstalovat do počítače. V následujících týdnech vás pak čekají ještě dva díly, jeden o webových aplikacích, které nemusíte ani instalovat a další o podobném softwaru pro mobilní telefony.

Aktualizace: Přečtěte si i nový článek o komunikačních aplikacích pro mobily, nebo článek o komunikaci přes webové prohlížeče.

ICQ

Legendární kecálek I Seek You má u nás takovou tradici, že je používán i přes svou zastaralost hojně dodnes. V osmé verzi se navíc autoři pochlapili a konečně se nám do rukou dostává program, který je použitelný, ne jenom efektní a přeplácaný. Kromě samotných ICQ účtů je podporována i komunikace přes Facebook chat a také Google Talk, což v podstatě znamená, že se s novým ICQ dorozumíte v podstatě napříč všemi důležitými chatovacími platformami kromě Skype, který ostatně nenajdete ani v ostatních podobných programech.

Hlavní výhody: lokalizace do češtiny, podpora hlavních komunikačních platforem, v ČR důvěrně známý program, i obrazová a hlasová komunikace

Alternativa: QIP, Miranda, Pidgin, Trillian, Kopete

Miranda

Poměrně unikátní klient Miranda IM je ve všech ohledech lepší, než samotné ICQ. A to díky třem základním výhodám. Zaprvé, Miranda je malý a na výkon nenároční software, který plynule běží i na velmi slabých počítačích. Zadruhé, Mirandu ani nemusíte instalovat, stačí ji rozbalit, takže si ji můžete přenášet třeba na flashce. Zatřetí, Mirandu je možné rozšiřovat pomocí pluginů, takže v základu jde o jednoduchý a přehledný program, který ale můžete naučit úplně všemu. Podporována je i komunikace přes Skype, Twiter, IRC a mnoho dalších, stačí si nainstalovat příslušný plugin.

Hlavní výhody: pluginy, mizivá zátěž PC, nemusí se instalovat, přehlednost a jednoduchost, žádné reklamy

Alternativa: Pidgin, QIP

QIP

QIP patří mezi oblíbené alternativy ICQ, byť ho neprovází zrovna dokonalá pověst. Velká roztříštěnost verzí a podivný ruský spam však nezabránily masovému rozšíření. QIP je totiž schopen komunikovat nejen s ICQ účty, ale i s rozšířenými možnostmi přímo přes QIP účet. Pro různé verze QIPu vzniká spousta grafických témat a stovky smajlíků a dalších rozšíření, takže se nemusíte bát, že byste se nudili. Celkově jde ale spíše o zbytečnosti, které komunikaci nijak výrazně neusnadňují, nebo nezpříjemňují.

Hlavní výhody: rozšíření o další vzhledy a smajlíky, podpora IRC a pluginů, bohaté možnosti nastavení

Alternativa: ICQ, Miranda, Pidgin

mIRC

mIRC je klientem pro nejstarší IM protokol IRC. Klient zvládá vše možné i nemožné, ale pouze v rámci IRC – nežene se do souboje s ICQ a dalšími modernějšími systémy. Zůstává věren vše výhodám i nevýhodám klasické IRC komunikace. Jakkoliv je to vyspělý a kvalitní nástroj, trochu nás mrzí, že jde pouze o trial, který si bez zaplacení jednorázového poplatku 20 dolarů naplno neužijete.

Hlavní výhody: perfektní klient pro IRC sítě

Alternativa: Miranda, Pidgin, Kopete

Skype

Tento program asi nemusíme dlouze představovat. Patří mezi základní pilíře online komunikace. Proslavil se hlavně možností hlasové a obrazové komunikace, ale zvládá i „obyčejný“ chat. Jeho největší devizou je ale rozšířenost – chcete-li si zdarma zavolat přes internet, pravděpodobnost takřka rovnající se jistotě říká, že budete muset použít Skype, protože ostatní podobné programy jsou spíše na okraji zájmu, byť nabízejí třeba i mnohem více možností.

Hlavní výhody: jednoduchá hlasová (obrazová i textová) komunikace přes internet, Skype má skoro každý

Alternativa: Ventrilo, Mumble TeamSpeak

Facebook Messenger

Chcete si povídat s lidmi přes Facebook chat, ale nechce se vám celý den viset na Facebooku, ať už z důvodu neustálého lákadla, nebo prostě proto, že to špatně vypadá (třeba v práci)? Řešením je program Messenger, který vás udrží ve spojení s přáteli na Facebooku, aniž byste museli navštívit tuto návykovou sociální síť přímo. Samozřejmě, Messenger dovoluje i práci se statusy.

Hlavní výhody: Facebook chat bez nutnosti navštěvovat Facebook.com

Alternativa: ICQ, Miranda

TeamSpeak

TeamSpeak znají hlavně nadšenci do počítačových her, kterým moc nesejde na kvalitě zvuku. V posledních verzích se ale i na tom zapracovalo, takže je TeamSpeak opravdu univerzálním nástrojem pro skupinovou komunikaci. Samozřejmostí je systém místností a velmi rozsáhlé možnosti nastavení pravomocí jednotlivých uživatelů. Uživatelské rozhraní je povedené, ale i tak máte možnost si ho libovolně upravit skrze skiny a pluginy.

Hlavní výhody: bezplatné skupinové telefonování, systém místností, kompatibilita napříč platformami (Win, Mac, Linux)

Alternativa: Ventrilo, Mumble

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru