Nejlepší alternativy k MS Office zdarma

Microsoft Office je etalonem pro všechny kancelářské balíky. Ty proti němu mají, respektive měly, jednu velkou výhodu – jsou často zdarma. I Microsoft se už ale rozhodl nabízet alespoň službu, která by bezplatným ofisům mohla „cenově“ konkurovat. Připravte se tak na velký souboj, ve kterém pro vás máme 2 online řešení a hned čtveřici klasických programů.

Google Docs

Začneme největším hráčem, který těží z toho, že Google internetu dneška vládne se svými integrovanými službami. Ty jsou, samy o sobě, někdy skvělé, někdy průměrné, někdy k naštvání, ale jako celek nemají prostě konkurenci.

Nejsilnější stránkou Google Docs je možnost spolupráce v reálném čase, kdy do jednoho dokumentu mohou zapisovat naráz různí uživatelé. Kromě spreadsheetu (tabulky), dokumentu (text) a prezentace můžete využívat další sdílené i individuální služby Googlu, jako je Gmail, kalendář, Disk  (Google Drive) a další. Samozřejmě, jednotlivé nástroje nejsou tak natřískané funkcemi jako Word, Excel, nebo PowerPoint, ale splní nároky většiny uživatelů, kteří se bez pokročilých voleb obejdou.

Google Docs samozřejmě umožňuje i stažení pro offline úpravu běžnými kancelářskými balíky, takže o kompatibilitu se tady opravdu nemusíte strachovat.

Google Docs najdete zde: https://docs.google.com/?hl=cs

Microsoft Office Web Apps

Microsoft přestává připomínat společnost bez strategie a jednotné platformy. Uvědomuje si, co se během pár let podařilo kolem webových služeb vybudovat Googlu, kdysi pouhému internetovému vyhledávači. A tak jde na to podobně. Nabízí bezplatné služby Office Web Apps, ve kterých najdete Word, PowerPoint, Excel a OneNote, byť samozřejmě v méně vyspělé verzi, než na počítačích. K tomu přistupuje sdílení, podobné jako u Google Docs, a propojení se SkyDrive, což je obdoba Google Disk (Drive). Microsoft sice není tak daleko co do integrování služeb v jeden velký ekosystém, ale je na dobré cestě, a pokud vám jde hlavně o samotný kancelářský balík, nemůžete u Microsoftu šlápnout vedle, protože právě tahle společnost nejlépe ví, jak na to.

Office Web Apps najdete zde: http://office.microsoft.com/cs-cz/web-apps/

FreeOffice

FreeOffice je plnohodnotnou náhradou za Word, Excel a PowerPoint, opět s přihlédnutím k tomu, že žádný program nemá tolik pokročilých funkcí, jako právě MS Office, který si za to ale nechává náležitě zaplatit.

Obsahuje tři programy, TextMaker (text), PlanMaker (tabulky) a Presentations (prezentace), které vás mohou zaujmout nejen funkcemi, ale také poměrně hezkým uživatelským rozhraním, ve kterém je radost pracovat. Opět, kompatibilita s Office je zaručena.

OpenOffice

Legendární program OpenOffice samozřejmě nesmíme vynechat. Jde o funkcemi našlapaný balík, který své výsledky ukládá do uznávaných otevřených formátů, ale je oboustranně kompatibilní s formáty Microsoftu.

Obsahuje klasický Writer (text), Calc (tabulky) a Impress (prezentace), ale kromě toho i kreslící program a tvorbu databází. Nedávno byla uvolněna nová verze 4, která přináší hlavně boční panel s nastavením různých pitominek, což vítáme, protože při běžném zobrazení se těmto editorům nedaří zrovna kvalitně využívat širokoúhlé monitory, které už ve většině domácností a kanceláří najdeme.

LibreOffice

LibreOffice má k předešlému OpenOffice velmi blízko, jde totiž o jeho „nástupce“. Oba programy se vyvíjejí vedle sebe a často přinášejí i stejné nové funkce, nejde proto pouze o společný základ a výchozí bod. Přesto je od sebe poměrně snadno odlišíte – LibreOffice vsází na rychlejší implementaci moderních a nových funkcí. Na první pohled si toho všimnete u uživatelského prostředí, které je v LibreOffice o poznání uhlazenější a barevnější.

Stejně jako OpenOffice, i LibreOffice brzy přinese postranní panel. Většina ostatních vlastností je u obou programů takřka navlas totožná, takže si můžete vybrat prostě podle toho, který se vám víc líbí.

Kingsoft Office Suite Free

S Kingsoft Office Suite 2013 máme jeden velký problém – jen těžko ho na první pohled rozeznáme od MS Office. Jde o poměrně věrnou kopii, ve které se bude uživatel Office cítit jako doma. Je to dobře, nebo špatně? To už necháme na vás. Samozřejmě se můžete těšit na klasické programy Writer (text), Spreadsheets (tabulky) a Presentation (prezentace) a kompatibilita s MS Office je bezproblémová.

V nové verzi KSO 2013 byl změněn interface, ale pokud máte rádi ten klasický jako z přelomu tisíciletí, můžete u něj zůstat, volba byla ponechána.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 7 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Petr Koukal
Petr Koukal

Dobrý den, chci se zeptat zda alternativní sw k MS Office (nebo některý z nich) užívají i češtinu? Jedná se o případnou instalaci pro 10letého chlapce, který si pochopitelně ještě s angličtinou běžně neporadí. Děkuji, Koukal

22.12.15 16:25 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru