Nejlepší free-to-play MMO hry

V minulém přehledu jsme se soustředili čistě na MMORPG (k přečtení ZDE), ale online scéna už zná i jiné žánry. Střílečky, simulátory, závody, ale i různé hraniční případy, o nichž se dnes také zmíníme. Mnohé z těchto her patří mezi výkvět MMO her, jiné jsou spíše komornějšího rázu, ale ke hraní všech potřebujete internet a spoustu dalších hráčů, aby byl zážitek ideální.

ŽÁNRY 

Co je to MMOFPS, asi každý z nás dokáže bez problémů rozklíčovat, ale v online světě se setkáte i s některými méně častými zkratkami, které si tu pro jistotu trochu rozebereme.

MOBA, neboli multiplayer online battle arena, je žánr, který vznikl v uživatelských mapách pro Starcraft (Aeon of Strife) a Warcraft 3: Frozen Throne (Defense of the Ancients, DotA). Jde o subžánr RTS a dva týmy se v něm snaží zničit základnu toho druhého. Každý hráč v týmu navíc ovládá jen jednoho hrdinu, který má různé schopnosti a vlastnosti, což je pasáž, kdy se do toho přimíchávají i typické RPG prvky.

MMOTPS, ve volném překladu online střílečka z pohledu třetí osoby, je oblíbeným žánrem, který často prosazuje velmi arkádovou hratelnost. Rozsah žánru je ale obrovský, protože mezi Battlefield Heroes a World of Tanks přeci jenom pár rozdílů existuje.

League of Legends

Hra, na které se mohou ostatní free to play onlinovky učit, jak se to má dělat. Nemluvíme teď o samotné hratelnosti, která je okopírovaná z módu pro Warcraft: Frozen Throne s názvem DotA, ale o celkovém přístupu vývojářů. Ti udělali dva důležité synergické kroky, aby získali masivní hráčskou základnu i nehynoucí slávu a publicitu. Vydali poctivou online hru na pomezí RPG a strategie zcela zdarma, pouze s mikroplatbami, které ale žádnou výhodu nad ostatními hráči platičům nedávají, a zároveň zadotovali progaming. Právě profesionální hraní těží z toho, že je celá hra zdarma, ať už počtem hráčů, ze kterých se mohou progameři rekrutovat, tak i celkovým uznáním jako eSportu, který je férový a dává rovné šance všem (což je mimochodem i důvod úspěchu sportů, jako je fotbal, kdy k jeho hraní není potřeba nic než plácek a fotbalový míč za pár stovek, který navíc vystačí polovině omladiny menšího města).

Z pohledu nás, běžných hráčů bez progamingových ambicí, je to hlavně skvělá zábava, u které nemusíme řešit, že ten a ten boháč si koupil vítězství, protože to tady prostě možné není.

Žánr: MOBA
Hlavní výhody: Dokonalý free-to-play model, progaming

PlanetSide 2

Velmi podobný free-to-play model zvolilo i PlanetSide 2, kde jsou platby až tím posledním, co by vám mohlo pomoci. Jde totiž o čistokrevnou střílečku, kde postřeh a rychlý prst na spoušti znamenají vše. Díky graficky nádhernému sci-fi světu, systému povolání, ovladatelným vozidlům a masivním bojištím pro stovky hráčů se PlanetSide 2 těší obrovské popularitě. Jde o ultimativní MMOFPS se vším, co k tomu patří.

Žánr: MMOFPS
Hlavní výhody: grafika, skvělý free-to-play model, masivní bitvy

World of Tanks

Ačkoliv je to k nevíře, i s polovičatým free-to-play modelem se můžete stát nejoblíbenější online hrou vůbec. Povedlo se to World of Tanks, což je tankový „simulátor“, ve kterém jste se na nejvyšších úrovních bez finančních dotací jen stěží udrželi. Přesto si hra získala desítky milionů hráčů. Nedávno byl navíc tento systém omezen a přešlo se na skutečné free-to-play, tudíž se dá očekávat ještě výraznější obliba mezi hráči, je-li to vůbec možné. Spolu s expanzí na Xbox 360 se zdá, že World of Tanks má na růžích ustláno.

Žánr: MMOTPS
Hlavní výhody: návyková hratelnost, arkádové tankové bitvy s realistickým pocitem ze hry, již solidní free-to-play model

War Thunder

War Thunder je přímým konkurentem World of Tanks, byť nesimuluje bitvy tankové, ale vzdušné. Jak to? War Thunder jen jinde začal, protože později začlení i tanky a bitevní lodě, stejně jako WoT začlení letadla (World of Warplanes) a lodě (World of Warships). War Thunder ale na první pohled působí mnohem kvalitněji, zejména svou grafikou a možnostmi nastavení, kdy si lze užít letadélkovou arkádu ve stylu World of Warplanes i simulátor hodný přirovnání k legendárnímu IL-2 Sturmovik.

Žánr: MMOTPS/Simulator
Hlavní výhody: skvělá grafika, hratelnost volitelná od arkády po čistokrevný simulátor, propojení bojišť

Need For Speed: World

Povedených závodních online her není nikdy dost. Tradiční Need For Speed se svými honičkami s policií přímo vybízí k tomu, aby byl jednou z nich. A to se také stalo – World nabízí otevřené město, super honičky, ale bohužel také trochu demotivující systém mikroplateb. Naštěstí už si nemusíte kupovat hru, abyste mohli dosáhnout maximálního šedesátého levelu, takže si můžete užít spoustu zábavy zdarma.

Žánr: MMO racing game
Hlavní výhody: otevřený svět a adrenalinové honičky, zábavný arkádový jízdní model

Battlefield Heroes

Trocha toho nadhledu neuškodí a Battlefield Heroes se vůbec nepodobá svým dospělým bratříčkům. Vypadá jako veselá karikatura druhé světové války, ale množstvím obsahu a herními mechanikami strčí hravě většinu současné produkce do kapsy. Nabízí se systém povolání, spousta map a módů, hraní v prohlížeči a zajímavé RPG prvky (respektive odemykání nových zbraní a vybavení). Navíc tu najdete i řiditelná vozidla a letadla, takže jestli chcete hardwarově nenáročnou zábavu pro volné chvíle a chcete si postřílet pár nacistů, nebo naopak monarchistů (neboli převlečený konflikt Třetí říše a Velké Británie), určitě si Battlefield Heroes ospravedlní uzmutí vašeho času.

Žánr: MMOTPS
Hlavní výhody: povedená a neokoukaná grafika s mizivými nároky na hardware

Warface

Líbí se vám válečné hry, ale PlanetSide 2 je pro vás příliš velký a chaotický? Zkuste Warface, což je multiplayerová střílečka s povedenými kooperativními misemi pro 5 hráčů. Warface je nejenom originální, ale také technologicky brilantní, díky čemuž skvěle vypadá i na slabších počítačích. Kromě tradičních multiplayerových módů a kooperace je možné odemykat si zbraně a vybavení pro každé ze čtyř povolání. Více se o hře dočtete v našem článku.

Žánr: MMOFPS
Hlavní výhody: skvělá grafika a nízká náročnost na hardware, kooperativní mise, upravování zbraní za běhu jako v Crysis

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru