Nejlepší vypalovací programy, které si můžete stáhnout zdarma

Vypalování optických disků již není tolik v módě, jako dříve. Cena externích médií a flash pamětí používání CD a DVD velmi omezila. Velkou zásluhu na současném trendu má také zvyšování kvality internetového připojení, kdy již uživatelé necítí takovou potřebu zálohovat si data na externí média. Přesto se čas od času každý setká s potřebou některý z disků vypálit. Pokud nemá nainstalován žádný z vypalovacích programů, je většinou pozdě nějaký hledat nebo dokonce kupovat. V tomto článku tak můžete najít záchranu pro vaše data, nebo inspiraci pro obnovení Vaší softwarové výbavy.

Ashampoo Burning Studio Free

Ashampoo Burning Studio FreeAshampoo Burning Studio Free náleží do opravdové špičky vypalovacích programů a to nejen ve free kategorii. Svými kvalitami předčí i některé placené programy.

Samozřejmostí je podpora vypalování na všechny tradiční optické disky CD, DVD i BD. Podporovány jsou různé variace těchto datových nosičů.

Ashampoo klade velký důraz na kvalitu, funkčnost a ovladatelnost svých programů. Ani Burning Studio Free není výjimkou. Uživatel může v programu využít funkce na přímé vypalování, převod audio CD do formátu MP3 a přímé uložení hudby na pevný disk, zálohu vypalovaných dat a mnoho dalšího. Ovládání je jasné, přehledné a nenutí tak uživatele ke zbytečnému přemýšlení. Zkušenější uživatelé by však mohli v některých případech ocenit širší možnosti nastavení.

  • Co vypaluje: CD, DVD, Blu-ray, VCD, SVCD, Blu-ray FullHD, audio CD
  • Další funkce: ripování hudby z CD, editor obalů

Ashampoo Burning Studio Free - výběr

CD Burner XP

CDBurnerXPDalší z kvalitních vypalovacích programů nese název CDBurnerXP. Tento vypalovací nástroj opět kombinuje dostatečnou funkcionalitu, při zachování přehlednosti a uživatelského pohodlí. V úvodním kroku program uživatele navede na jednu z možností, jelikož mu v malém kontextovém oknu zobrazí několik nejpoužívanějších funkcí (Datový disk, Audio CD,…). Tím odpadá zdlouhavé hledání.

Jakmile si uživatel zvolí jednu z možností, otevře se plná funkčnost programu. Výborný je způsob výběru dat k vypalování, kdy je připraven opravdu kvalitní souborový prohlížeč. Data jsou přidávána buď tažením, nebo kliknutím na příslušné tlačítko.

Podporovány jsou veškeré jak formáty datové, tak formáty nosičů. Lze tedy vypalovat i na víceméně opuštěné HD-DVD. Vytvářet lze audio disky, video disky, iso soubory nebo bootovací disky. Možnosti nastavení nejsou na té nejvyšší úrovni, ale i tak většina uživatelů polovinu funkcionality vůbec nevyužije.

Závěrem pak potěší široká jazyková základna, která je v programu implementována.

  • Co vypaluje: VD, DVD, HD-DVD, Blu-ray, audio CD, gapless audio CD
  • Další funkce: tvorba bootovacích disků, konvertor image souborů

CDBurnerXP - přehled

Nero Lite 10

Nero Lite

V kategorii vypalovacích programů zdarma nebylo možné zahrnout program Nero, i když se jedná o velmi kvalitní nástroj. Jedná se totiž o placený nástroj. Jeho vývojáři ale vydali alternativu, která je zdarma. Jde o program Nero Lite 10. Jak již název předesílá, jedná se o zmenšenou a zjednodušenou verzi hlavního programu. V mnoha ohledech je však Lite verze příliš osekána. Což bude vadit náročnějším uživatelům. Běžní uživatelé si toho buď nevšimnou, nebo to budou chápat jako klad celého programu.

Uživatel má k dispozici prakticky pouhé tři možnosti. Vypálit datový disk – toto tlačítko umožní vypálit data na vybrané médium. Podporovány jsou téměř všechny druhy datových médií, včetně těch nejnovějších (Blu-ray).  Další možností je kopírování datového disku – program jednoduše pomůže s přenesením dat na pevný disk nebo jiné zařízení. Poslední funkcí je pak smazání přepisovatelného disku.

Díky jednoduchému rozhraní, které je designově příjemně vyřešeno, jak je ostatně u Nera zvykem, lze vše jednoduše a rychle provést. Není nutné zbytečné nastavování a procházení různých funkcí.

  • Co vypaluje: CD, DVD, Blu-ray, audio CD, video CD/DVD/Blu-ray
  • Další funkce: ripování hudby z CD

Nero Lite - úvodní obrazovka

FinalBurner Free

Final Burner Free

Final Burner Free je opět bezplatnou variantou placeného komerčního programu. Je velmi dobře funkčně vybaven, ale uživatelé si budou muset zvyknout na nepřehledné nastavení a chaotické rozmístění ovládacích prvků. Na oblíbenosti jinak kvalitního programu také nepřidá, že je uživatel na každém kroku upozorňován na placený vzor tohoto programu. Obecně lze říci, že program nejvíce ztrácí právě po stránce vzhledu. Což ale nemá až takový vliv na jeho celkovou funkčnost. Náročnější uživatele však tato skutečnost může donutit k tomu, aby program nepoužívali.

Díky obsahu mnoha sofistikovaných funkcí, se ale jedná o mimořádně výkonný vypalovací nástroj. Mezi zmiňované nadstandartní funkce patří přímý převod dat z digitální videokamery a jejich následné vypálení ve formě filmového DVD, samozřejmá práce se všemi běžnými datovými formáty nebo schopnost manipulace s ISO soubory. Uživatel tak může vypálit nebo převést soubor do toho formátu a uložit si jej jako kompilaci pro příští vypalování. 

  • Co vypaluje: CD, DVD, Blu-ray, audio CD, DVD video
  • Další funkce: tvorba bootovacích disků, ripování hudby z CD

Burn4Free

Burn4Free

Burn4Free je malý vypalovací program, který splní všechna základní očekávání každého uživatele. Zbytečně jej nezatěžuje detailním nastavením a množstvím ovládacích prvků. Program se soustředí na kvalitní podporu mnoha formátů a umožňuje uživateli rychlé vypálení požadovaných dat. Samozřejmostí je kopírování DVD formátu, vytváření hudebního CD nebo práce s Blu-ray formátem.

Tento nenáročný program, však velmi spolehlivě zajistí splnění většiny uživatelských požadavků. Jeho hlavní předností je jednoduché nastavení a okamžitá činnost bez dlouhého spouštění. Všechny kroky pro vypálení dat tak lze učinit velmi intuitivně a pohodlně, což jsou velké devizy tohoto programu. 

  • Co vypaluje: CD, DVD, Blu-ray, audio CD
  • Další funkce: velmi příjemný a rychlý interface

Burn4Free - hlavní obrazovka

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru